Čierna diera je zvláštna vec, ale je veľmi zaujímavé sa o nej dozvedieť! Ak máte mladého človeka, ktorý sa zaujíma o Einsteinovu teóriu relativity a o tom, aký je výbuch supernovy, stiahnite si naše omaľovánky s faktami o čiernych dierach, ktoré je možné vytlačiť!

Naše fakty o čiernych dierach sú skvelé pre deti všetkých vekových kategórií, ktoré sa zaujímajú o astronómiu. Sú pripravené na vytlačenie, tak si vezmite pastelky, vytlačte si súpravu a pripravte sa dozvedieť sa o tomto úžasnom prírodnom fenoméne!

Stiahnite si tu –> Omaľovánky Fakty o čiernej diere

Čiernobiele omaľovánky s faktami o čiernych dierach ležiace na modrozelenom hárku s viacfarebnými písmenami na svetlohnedom pozadí.
Čierne diery sú tak zaujímavou témou, o ktorej sa treba dozvedieť!

Fakty o čiernej diere PRE DETI

  1. Čierna diera je oblasť časopriestoru, kde je gravitácia taká silná, že nič nemá dostatok energie, aby uniklo z horizontu udalostí.
  2. Existenciu čiernych dier prvýkrát predpovedal britský polyhistor John Michell v 18. storočí na základe gravitačného poľa masívneho objektu, ktorý dokáže zachytiť svetlo.
  3. Čierne diery možno rozdeliť do niekoľkých kategórií na základe ich veľkosti a hmotnosti: hviezdne čierne diery, ktoré vznikajú kolapsom masívnych hviezd a majú hmotnosti niekoľko až desaťnásobok hmotnosti Slnka; stredné čierne diery s hmotnosťou 100 až 100 000 hmotností Slnka; a supermasívne čierne diery, ktoré sa nachádzajú v centrách väčšiny galaxií vrátane Mliečnej dráhy a môžu mať hmotnosti ekvivalentné miliardám sĺnk.
  4. Malé čierne diery sa môžu tvoriť pri výbuchoch supernov, keď sa masívnej hviezde minie palivo a zrúti sa sama do seba, ale predpokladá sa, že existujú aj ako pozostatky raného vesmíru, známe ako „praveké“ alebo „temné“ hviezdy.
  5. Hviezdne čierne diery majú silné gravitačné ťahy, ktoré môžu zachytiť blízke hviezdy na ich obežnej dráhe, čo spôsobí, že sa pohybujú po vysoko eliptickej dráhe alebo sa dokonca pohltia.
Snímka obrazovky čiernobielej farebnej stránky s faktami o čiernych dierach.
Deti, ktoré sa radi učia o vesmíre, budú tieto fakty milovať.
  1. Najbližšia čierna diera k Zemi sa nachádza asi 1000 svetelných rokov ďaleko.
  2. Gravitačné pole okolo čiernej diery je také silné, že z neho nemôže uniknúť ani svetlo, a preto sa čierne diery javia ako „čierne“ a sú neviditeľné pre teleskopy, ktoré detegujú viditeľné svetlo.
  3. Biele diery sú teoretickým konceptom, ktorý by mohol existovať ako „reverz“ čiernej diery, kde sa hmota a energia vyvrhujú namiesto toho, aby boli vtiahnuté, ale nikdy neboli pozorované.
  4. Neutrónová hviezda je najmenšia a najhustejšia hviezda, ktorá existuje medzi konvenčnými hviezdami a čiernymi dierami.
  5. Stephen Hawking ukázal, že čierne diery vyžarujú žiarenie, známe ako Hawkingovo žiarenie, kvôli kvantovým efektom v blízkosti horizontu udalostí, čo spôsobuje, že strácajú hmotu a časom sa vyparujú.

POTREBNÝ SPOTREBNÝ MATERIÁL PRE FAREBNÉ LISTY S ČIERNYMI dierami

Omaľovánky Fakty o čiernej diere majú veľkosť pre štandardné písmeno papier do tlačiarne rozmery – 8,5 x 11 cm.

Snímka obrazovky čiernobielej farebnej stránky s faktami o čiernych dierach.
Máme pre vás ďalšie zábavné fakty o čiernych dierach!

Tento súbor PDF obsahuje dva hárky na vyfarbenie nabité faktami o čiernej diere, ktoré si nechcete nechať ujsť. Vytlačte toľko sád, koľko potrebujete, a dajte ich priateľom alebo rodine!

STIAHNUŤ SÚBOR PDF FAKTY o čiernej diere, ktorý je možné vytlačiť

Omaľovánky Fakty o čiernej diere

ĎALŠIE ZÁBAVNÉ FAKTY FAREBNÉ STRÁNKY Z BLOGU DETSKÉ AKTIVITY

Čo ťa najviac zaujímalo o čiernej diere?

Categorized in: