Dobrý spánok je predpokladom pokojného začiatku dňa. Neustále nočné budenie nespôsobuje len nepokoj, porucha spánku môže mať negatívny vplyv aj na vašu psychiku. Tu sa dozviete, ako sa môžete vyhnúť nočnému bdeniu a rýchlo opäť zaspať.
Tipy a užitočné informácie pre zdravú a vyváženú stravu. (Pre článok prejdite nadol.)
Nočné prebúdzanie môže mať veľa príčin. Spočiatku sa však netreba báť: každý sa za noc zobudí asi 30-krát. Väčšinou si to nepamätáme, pretože o pár sekúnd znova zaspíme. Tento jav je opodstatnený ako pozostatok evolúcie.
Aby sa zabezpečilo prežitie, prostredie sa muselo pravidelne kontrolovať aj počas spánku. Kým dotyk počas spánku počujeme a cítime, necítime vôňu (napr. dym z ohňa). (Našťastie sú v týchto dňoch v domácnostiach hlásiče dymu.)
Nočné vstávanie je normálne. Ak však často bdiete, hovorí sa o poruche spánku alebo spánku počas noci. Faktory ako stres a obavy môžu byť spúšťačom, ale existujú aj iné dôvody, na ktoré ste možno nepomysleli:
1. teplo
Za nočné prebúdzanie sa často môže klíma vo vašej spálni. Uistite sa, že vaše prostredie nie je príliš teplé. Odporúča sa 16 až 18 °C. Ak vám bude v noci príliš teplo, otvorte okno a vychutnajte si na chvíľu chladný vzduch. Potom sa môžete opäť zababušiť do vyhriatej postele a opäť rýchlo zaspať.
2. Pozrite sa na hodiny
Ďalšou chybou mnohých ľudí, keď sa v noci prebúdzajú, je pozerať sa na hodiny. Vedieť, koľko času vám zostáva na spánok, na vás vyvíja podvedomý tlak. To vám sťažuje zaspávanie. Namiesto toho myslite na niečo upokojujúce a skúste sa znova uspať pomocou svojej obľúbenej relaxačnej techniky. Vyskúšajte toto: Tento trik vám pomôže za 2 minúty.
3. To-do-List
Ak sa už nemôžete vyhnúť kolovaniu svojich myšlienok, môžete si skúsiť vytvoriť zoznam úloh. Usporiadate si svoje pocity a úspechy, zapíšete si ich, aby ste na ne nezabudli, a vaša hlava bude oveľa čistejšia. To uľahčuje zaspávanie.
Extra tip: Ak bojujete so svojimi myšlienkami, vezmite si pár minút pred spaním do denníka. Prečítajte si aj našich 10 tipov, ktoré vám pomôžu zaspať.
4. Jas
Každý, kto sa v noci zobudí a nemôže zaspať, je rýchlo v pokušení zapnúť nočnú lampu. Ale čítanie knihy alebo zapnutie televízora nie je nevyhnutne prospešné. Svetlo narúša váš cirkadiánny rytmus a môže vás dokonca prinútiť zostať dlhšie hore.
5. Vlastná potlač
Častým dôvodom ponocovania je tlak, ktorý na seba vyvíjate. Nočné prebúdzanie je úplne normálne a mali by ste si to uvedomiť. Netlačte na seba, aby ste rýchlo zaspali. Namiesto toho sa snažte uvoľniť a prijať bdelosť, čo vám uľahčí zaspávanie.
6. Lekárska pomoc
Ak máte pocit, že bezsenných nocí pribúda, vyhľadajte odbornú pomoc. Niekoľko nepokojných nocí nie je dôvodom na obavy – no pravidelné budenie sa môže stať trvalou záťažou. Môže ísť o nespavosť (poruchu spánku) v dôsledku vážnych problémov duševného zdravia.
Dobrý spánok je dôležitý pre vaše zdravie, preto by ste nočné prebúdzanie mali brať vážne. Tieto tipy vám pomôžu znova zaspať. Aké sú vaše skúsenosti? Čo vám najlepšie pomáha pri nočnom vstávaní?
Ďalšie tipy na dobrý spánok nájdete tu:
Zdroje: brigitte, helios zdravie
Miniatúra: ©Flickr/JayjayP