Jeden deň si podpichnete palec na nohe, na druhý prehliadnete otvorené dvere skrine: Modriny majú zvyčajne jednoduchý dôvod: poranenia ciev po náraze. Tie sa potom prejavia ako modré a fialové modriny na koži. Sú neškodné a pri dotyku ich len trochu bolí.
Najlepšie domáce prostriedky, tipy a triky pre krásu a osobnú starostlivosť. (Pre článok prejdite nadol.)
Pokiaľ však nie ste nešikovný človek, ktorý do seba naráža a napriek tomu sa ocitnete s nevysvetliteľnými modrinami, môže byť za tým aj fyzický problém. Nasledujúce dôvody môžu byť zodpovedné za tvorbu modrín a zvyčajne sa vyskytujú s inými príznakmi:
1.) Hormonálna nerovnováha
Hormonálne zmeny môžu viesť k tvorbe modrín, najmä u žien. Najmä v období menopauzy, v tehotenstve alebo pod vplyvom hormonálnych liekov môže hladina estrogénu v tele klesnúť. V dôsledku toho sa cievy oslabujú a môžu sa poraniť aj ľahkým nárazom.
2.) Užívanie liekov

Nielen hormonálne prípravky môžu ovplyvniť organizmus, riziko vedľajších účinkov v podobe modrín so sebou nesú aj iné lieky. Podliatiny môžu podporovať najmä lieky, ktoré riedia krv. tablety s účinná látka aspirín často vedú k nepeknému sfarbeniu kože. Ak užívate takéto lieky a pravidelne na sebe objavujete modriny, mali by ste si nechať u lekára objasniť, či máte pokračovať v užívaní prípravku.
3.) Cukrovka
Keď bezdôvodne počujete o modrinách, okamžite vám napadne cukrovka. Pretože tento príznak sa vyskytuje v počiatočnom štádiu cukrovky. Ak aj vás trápi únava a nadmerný smäd, mali by ste sa nechať vyšetriť.
4.) Dvíhanie ťažkých váh

Menej znepokojujúcim dôvodom je preťaženie organizmu. Preťažené cievy, ktoré spôsobujú tvorbu modrín, nemajú negatívny vplyv na zdravie. Sú však znakom toho, že ste napríklad pri silovom tréningu zdvihli príliš veľkú váhu, na ktorú vaše telo nebolo pripravené. Aj školopovinné deti môžu niekedy trpieť otlakmi, pretože nie je nezvyčajné, že ich aktovky sú príliš nabalené. Najneskôr pri výskyte modrín by ste preto mali znížiť hmotnosť obsahu.
6.) Choroby krvi
Okrem už popísaných nežiaducich účinkov na krv to môže byť samozrejme aj dôvod príznakov. Ak máte okrem modrín bolia a opuchnuté končatiny a krvácate ďasná alebo nos, môžete mať ochorenie krvi, ako je leukémia alebo trombocytopénia prítomný. V tomto prípade by ste sa mali určite poradiť s lekárom.
5.) Nedostatok živín

Oslabiť tvorbu krvi môže nielen hormonálna nerovnováha, ale aj nedostatok potrebných vitamínov. Napríklad vitamín B12 je dôležitý pre tvorbu krvi a mal by byť telu vždy dostupný v dostatočnom množstve. Ale železo je tiež nevyhnutné na udržanie stabilných krvných ciev. Ale skôr, než v panike utečiete do najbližšej drogérie a kúpite si všelijaké vitamínové doplnky, mali by ste sa porozprávať s lekárom o tom, ktoré živiny sú skutočne potrebné a ako ich môžete získať prostredníctvom stravy.
7.) Zmeny súvisiace s vekom
Nepríjemným, no úplne prirodzeným dôvodom tvorby modrín je starnutie pokožky. Stráca elasticitu – najmä na nohách – a tak aj ten najmenší dotyk môže viesť k otlakom. Niekedy si náraz ani nevšimnete, takže si neviete vysvetliť vzniknutú modrinu.
©Media Partizáni
Akokoľvek je ľudské telo fascinujúce, stále ide o jemný systém, ktorý môžu vonkajšie vplyvy alebo nedostatok rôznych živín vyviesť z miery. Väčšina dôvodov záhadných hematómov sa dá ľahko odstrániť. Ak si však nie ste istí, vždy by ste sa mali poradiť s lekárom.
Miniatúra: ©Media Partisans