Kto bola Rosa Parksová? Tiež známa ako prvá dáma občianskych práv, všetci vieme o nej a jej úspechoch, a preto sa dozvedáme zaujímavé fakty o Rosa Park a jej živote po bojkote autobusu v Montgomery. Stiahnite si a vytlačte listy s faktami o Rosa Parks a deti ich môžu používať doma alebo v triede!

Listy s faktami o Rosa Parks pre deti - vytlačiteľné listy s faktami o Rosa Parks zobrazené na stole s farbiacimi potrebami - Blog aktivít pre deti
Dozvieme sa všetko o hrdinovi občianskych práv Rose Parksovej s týmito faktami o Rosa Parks.

Fakty o Rosa Parksovej pre deti na tlač

Naše omaľovánky s faktami o Rosa Parks sú ideálne pre deti všetkých vekových kategórií, ktoré sa učia o Mesiaci černošskej histórie, Hnutí za občianske práva a ďalších dôležitých postavách.

–> Kliknutím si stiahnete fakty o Rosa Parks pre deti

Súvisiace: Vytlačte si fakty z Mesiaca čiernej histórie aj pre deti!

8 zaujímavých faktov o Rosa Parks

  1. Rosa Parksová bola aktivistkou za občianske práva, ktorá sa narodila 4. februára 1913 v Tuskegee v Alabame a zomrela 24. októbra 2005 v Detroite v štáte Michigan.
  2. Rosa, nazývaná „matkou Hnutia za občianske práva“, je známa snahou o rasovú rovnosť a bojkotom autobusu v Montgomery.
  3. Po ukončení základnej školy chcela Rosa získať stredoškolské vzdelanie, ale to v tom čase nebolo pre afroamerické dievčatá bežné. Bolo to ťažké, ale pracovala na čiastočný úväzok, aby konečne získala stredoškolský diplom.
  4. Rosa raz videla čierneho muža, ktorého zbil biely vodič autobusu, čo ju a jej manžela Raymonda Parksa motivovalo, aby sa pridali k Národnej asociácii pre rozvoj farebných ľudí.
  5. 1. decembra 1955 Rosa odmietla odovzdať svoje miesto bielemu cestujúcemu v segregovanom autobuse, čo viedlo k bojkotu autobusu v Montgomery.
  6. Po bojkote bola Rosa nútená presťahovať sa z Montgomery, pretože dostávala výhražné telefonáty, prišla o prácu v obchodnom dome a jej manžel musel tiež opustiť prácu. Presťahovali sa do Detroitu, kde prežila zvyšok svojho života.
  7. Potom, čo zomrela vo veku 92 rokov, bola Rosa Parks prvou ženou, ktorá dostala poctu v Kapitole USA. Na pietnu spomienku sa zišlo viac ako 30 000 ľudí.
  8. Kvôli svojej statočnosti ako vodcu získala Rosa cenu Martina Luthera Kinga Jr. od NAACP, Prezidentskú medailu slobody a Zlatú medailu Kongresu.
Rosa Parks Facts Coloring Pages Square
Poďme sa dozvedieť o Rosa Parks s týmito omaľovánkami!

Stiahnite si a vytlačte si bezplatné omaľovánky s faktami o Rosa Parks tu:

Omaľovánky Rosa Parks fakty

Viac historických faktov z blogu o aktivitách pre deti

Aký bol tvoj obľúbený fakt o Rose Parks?

Categorized in:

Tagged in:

, , , , ,